🧸 Дитячі книги
Дитячі книги для дітей будь-якого віку
Ще три століття тому книжок для дітей не існувало взагалі. Дорослі чомусь думали, що вони й не потрібні, бо малятам вистачало (ніби як) оповідань та казок, які їм розповідались в усній формі. Але у 1774 році Джон Ньюбері все ж випустив першу книжечку, яка була призначена спеціально для дітлахів.
Видання було з ілюстраціями, з гарною обкладинкою, а мета його була – розважати і веселити. Реакція була саме такою, яку й очікував автор – діти були у захваті, та й дорослі теж. І з того моменту почалась нова епоха у книгодрукуванні. Нарешті стало зрозуміло, що маленьким читачам теж потрібні книжки. Тоді й почали з’являтись збірки казок та інших історій.
В Україні першою друкованою книгою, яка підходила для дітей, став підручник «Руська граматика, або Буквар». Її випустив ще в 1574 у Львові Іван Федоров. У виданні можна було знайти абетку та деякі вправи для читання.
Художня література для дітей: особливості
У 21 столітті дитячої літератури стало так багато, що в ній можна й загубитись. Тут і пізнавальні, і пригодницькі, і навіть книги для немовлят (щоправда, їх треба не читати, а просто роздивлятись). Якщо ж говорити про літературу художню, то тут, певно, найбільшим попитом користуються пригодницькі книги для дітей.
Вони можуть бути з ілюстраціями і без – чим молодша аудиторія, на яку розрахований твір, тим більше малюнків має бути. Розповідатись у них може про пригоди у звичному світі або ж у якомусь фантастичному. Багато є історій про піратів – їх найбільше полюбляють хлопці, хоча й дівчата теж можуть почитати, особливо, якщо там у сюжеті розповідатиметься ще й про дружбу.
Найменшим читачам цікавими будуть розповіді про тваринок, наприклад, про котів чи собак. Та незалежно від того, про кого чи про що розповідається у книжках, важливо, щоб їх сюжет був цікавим, насиченим подіями, а те, що відбувається, має бути зрозумілим дитині. Якщо персонаж – дитина приблизно такого ж віку, то юним читачам і читачкам така історія буде значно цікавішою. Тож автори, які створюють дитячу літературу, завжди враховують вік своєї аудиторії.
Розвиваючі книги для дітей від 1 року
Якщо говорити про книжки для дітей до 1 року, то їх основна задача – зацікавити малюка, привернути увагу. Це можуть бути тактильні книжечки, тобто ті, у яких є вставки з різних матеріалів – м’яких, гладеньких, цупких і т.д., або ж вони повністю виготовлені не з паперу чи картону, а, наприклад, з тканини з різними візерунками. Тримаючи їх у руках, малятко зможе вивчати на дотик різні поверхні та матеріали.
Перші книжки для немовлят можуть бути навіть не кольоровими, а контрастними, де чергуються лише чорний і білий кольори. Якщо вже хочеться щось показувати малюку, якому декілька місяців від народження, то краще починати з чорно-білих кольорів, а потім вже переходити до яскравих.
Варто пам’ятати, що книжки для найменших мають бути гарно оформленими, з великими малюнками і крупними деталями. У такому віці дитинці не важливо, що написано на сторінках, тому літер може не бути взагалі, а називати словами те, що зображено, повинні батьки (чи інші дорослі).
Розвиваючі книжки для дітей 2 років
Обираючи розвиваючі книги для дітей 2 років увагу варто звертати на інформацію, яка в них міститься. Звісно, вони мають бути з картинками, але вже з більшою кількістю деталей. Може бути вже й текст – невеличкі віршики, коротенькі історії, просто слова – назви предметів.
Якщо до цього малюк бачив багато різних малюнків, то для його кращого розвитку потрібно обирати нові книги так, що у них було щось новеньке – теми, ілюстрації, персонажі. Дитинці цікаво буде слухати про природу, про різні пори року – про літо, про зиму чи про осінь, розглядаючи при цьому картинки, де зображені різні погодні явища.
Також можна починати розповідати малюкові про емоції, показуючи на малюнках, якими вони бувають. На цю тему навіть окремі книжки бувають, де все про них пояснюється, розповідається про те, коли, чому і як вони виникають.
Книги для дітей 3 років
Для дітей у такому віці підійдуть книги для розвитку мислення, мовлення, логіки, пам’яті. Вже цікавішими стають книжки для дітей 3 років, у яких є абетка. Малята потроху можуть знайомитись з літерами – запам’ятовувати їх форму, вигляд, звучання.
Популярністю користуються історії про тварин, особливо про якихось милих пухнастиків. Також малюків можуть зацікавити книжки про динозаврів, але не ті, де викладені наукові факти в цифрах і таблицях, а щось цікавеньке про них, пригодницькі історії про динодітлахів.
Окрім того, 3-річні читачі/слухачі дуже люблять смішні віршики, тож це один з гарних варіантів для читання. Можна не лише настрій покращити, а ще й пам’ять потренувати, бо запам’ятовуються вони легко.
Розвиваючі книжки для дітей 4 років
Тим, хто шукає розвиваючі книжки для дітей 4 років, потрібно розуміти, що дитинка вже підросла і коло її інтересів розширилось, тому цікавити її може будь-що – автомобілі, тварини, іграшки, може навіть проявлятись інтерес до кулінарної теми.
На щастя, сучасні пізнавальні книги для дітей розповісти можуть про все на світі, дати відповіді на будь-які запитання. У такому віці хлопчики й дівчатка задають багато питань, і якщо дорослі не завжди знають на них відповіді, то завжди можна звернутись до книги і знайти їх там.
Зацікавити можуть повчальні історії. Над їх змістом можна поміркувати, а якщо тема буде надто складною, то мама, тато чи хтось інший з дорослих пояснять, який повчальний урок несе в собі розповідь/казка.
Книжки для дітей 5 років
Чим старше стає дитина, тим цікавіші запитання вона ставить. Завдання батьків – спокійно реагувати і все пояснювати. І коли син чи донька починають цікавитись, чим відрізняються хлопчики й дівчатка, і взагалі розпитують про “це”, то не варто лякатись чи соромитись.
Для тих дорослих, які не розуміють, як на таку тему розмовляти з дітьми, існують книжки, написані спеціалістами. У них всі складні теми пояснюються простими і зрозумілими дітям словами.
Та це не єдина тема, яка викликає цікавість у малюків. Ще їм хочеться дізнаватись про різні традиції, свята, особливо про Різдво. Можна вивчати різдвяні пісні, колядки та щедрівки, а потім «заробляти», співаючи їх людям, різні смаколики. Та й новорічні історії з казками дітвора теж полюбляє.
Книги для дітей 6 років
Деякі дітки у 6-річному віці йдуть до школи, а це вже новий і дуже важливий етап у житті всієї родини. Тому й книжки для дітей 6 років мають бути вже дещо іншими. Якщо до цього моменту дитина ще не навчилась читати самостійно, то у школі їй допоможуть. А найкращими будуть книги з великим шрифтом, і бажано, щоб слова були розділені на склади (так буде легше вчитись читати).
Та якщо малюк до школи ще не йде, з ним все одно варто займатись – вивчати абетку і потроху тренуватись читати склади. Книжки для дошкільнят зазвичай вже містять більше тексту, а ілюстрацій стає менше, бо тепер увага юного читача має бути зосереджена не на картинках, а на змісті тексту.
У такому віці вже стають зрозумілі літературні смаки дитини і теми, яким вона надає перевагу. Оскільки інформації зараз про все дуже багато, то й вивчити будь-яку тему можна максимально глибоко, нехай і на дитячому (поки що) рівні.
Книги для дітей 7 років
Ось тут вже точно потрібні книжки для першокласників (і мова не лише про підручники), які і навчатимуть, і розважатимуть, і не будуть нудними. Книжки для дітей 7 років мають захоплювати увагу і викликати бажання читати далі й далі, щоб не хотілось відриватись.
Дитячі письменники знають, що потрібно їх маленьким читачам, бо вони й самі в душі залишаються дітьми – розбишаками, любителями пригод і оповідачами кумедних історій. Саме тому їм і вдається писати так, що дух перехоплює від захвату.
Якщо шукаєте, що почитати дитині 7 років, то тут треба враховувати стать, бо вже починають відчуватись відмінності між дівчачими і хлопчачими історіями. Наприклад, книги для хлопчиків розповідатимуть про піратів, пошуки скарбів та інші небезпечні пригоди, в історіях для дівчаток акцент буде зроблено на взаємодії між персонажами, на дружбі і стосунках.
Книги для дітей 8 років
Книжки для дітей 8 років можуть не тільки розважати і занурювати читачів у інший світ, а ще й навчати чомусь корисному. Або хоча б розповідати якусь нову, пізнавальну інформацію. Тому дітлахів молодшого шкільного віку більше починають приваблювати різноманітні енциклопедії, з яких можна дізнатись цікаві факти про що завгодно.
Також школярі полюбляють комікси і веселі історії про шкільне життя. Якщо раніше їм подобались розповіді про тварин, то тепер героями все ж частіше мають бути люди, а точніше діти такого ж віку. Хоча й кумедні коти чи собаки, наділені людськими рисами, теж сподобаються.
Книги для дітей 9 років
Чим особливі книжки для дітей 9 років? Тим, що вони дають можливість дітям проживати різні ситуації і отримувати у такий спосіб досвід, якого у реальному житті може ніколи й не бути. Популярні книги тому й стають такими, бо допомагають читачам багато що зрозуміти про себе і про інших, знайти відповіді, які усіх хвилюють у такому віці.
Вибираючи, що почитати дитині 9 років, орієнтуватись потрібно на її інтереси та захоплення, а також на стосунки з однолітками. Тим, у кого виникають труднощі у спілкуванні з іншими дітьми, можливо, варто почитати історії про те, як комусь вдалось впоратись з такою ж проблемою.
Це можуть бути як твори зарубіжних авторів, так і сучасні українські дитячі книжки, написані талановитими письменниками і письменницями, які добре знають реалії сучасного життя молоді.
Книги для дітей 10 років
Якими ж мають бути книжки для дітей 10 років, щоб зацікавити вибагливого юного читача? Не лише цікавими, а ще й корисними. Якщо в них можна знайти інформацію, яка стане корисною у реальному житті і у чомусь допоможе, це вже хороша література.
Якщо говорити про навчальну літературу, то зараз актуальною є тема програмування. Підлітки звикають користуватись смартфонами та іншими гаджетами, та буде значно цікавіше навчитись і самостійно щось програмувати – ігри, програмки і подібне. Хто знає, можливо це стане поштовхом до майбутньої професії.
Не втрачає актуальності і художня література. Зацікавити можуть не лише нові твори, а й перевірена часом дитяча класика. Комусь подобаються пригоди й детективи, а хтось обирає фантастику. Та в будь-якому випадку кожен може знати щось на свій смак, в тому числі і серед книг українських письменників.
Книги для дітей 12 років
Діти 12 років – це вже підлітки, молодь середнього шкільного віку, тож дитячі книжечки стають вже не цікавими. А от щось про розвиток навичок чи здібностей може викликати інтерес. Наприклад, як власними руками щось майструвати чи виготовляти. Декому подобається готувати, тому цікавими будуть книжки з рецептами.
Цікаві книги для дівчат 12 років – це ті, які і про стосунки розкажуть, і нову інформацію дадуть, і чомусь навчити зможуть. Найпопулярніші художні книжки розповідають про життя дівчаток такого ж віку, про їх дружбу, спілкування з хлопчиками. Особливо цікаво, якщо в них ще й детективні сюжети і разом з героями потрібно розгадувати загадки чи проводити розслідування.
Де знайти електронні книги для дітей?
На нашому літературному порталі ви знайдете цікаві книги для дітей, які можна читати всією родиною. Тут є як художні твори, так і дитячі розвиваючі книжки – усе те, що допомагає пізнавати світ, отримувати нову інформацію і приємно проводити дозвілля.
Наша колекція поповнюється – додаються українські книжки для дітей від різних авторів. Це і класика дитячої літератури, і найкращі твори сучасності, які входять в топ. У нас кожен бажаючий може читати онлайн дитячі книги у зручний для себе час, незалежно від того, де він знаходиться.
І не має значення, скільки вам років, адже читати дитячі книжки українською мовою ніколи не пізно – якщо не для себе, до вже дітям чи онукам.
А тим, хто хоче тримати улюблений твір під рукою, рекомендуємо скачати дитячі книги безкоштовно та без реєстрації у форматах fb2 (фб2), txt (тхт), rtf (ртф), epub (епаб), pdf (пдф), mobi українською мовою на телефон на нашому сайті.